Choroby układu krążenia
Układ krążenia odpowiada na transport krwi. Wraz z krwią transportowany jest tlen oraz składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli praca układu krążenia zostanie zachwiana, pojawiają się choroby, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego ważne jest ich wczesne wykrycie, odpowiednie leczenie, a także zapobieganie ich pojawieniu. Jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze.
To przewlekła choroba, która objawia się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Przyczynia się do wystąpienia udarów mózgu oraz rozwoju choroby wieńcowej. Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne bardzo często występuje przy nadwadze. Natomiast forma wtórna jest często wynikiem chorób nerek i nadnerczy.
Z kolei miażdżyca związana jest ze zwężaniem naczyń krwionośnych przez osadzanie się w nich blaszki miażdżycowej. Zwężenia powodują utrudnienia w transporcie krwi. Serce nie otrzymuje dostatecznej ilości krwi, a także nie jest właściwie natleniane. Miażdżyca objawia się bólem drętwieniem nóg. Zawał serca to kolejna, częsta przyczyna zgonów.
W przypadku ataku serca, dochodzi do zamknięcia tętnicy, która doprowadza krew do serca. W związku z tym, pojawia się martwica części mięśnia sercowego. Najczęściej dotyczy to lewej komory serca. Ryzyko wystąpienia zawału może być dziedziczne. Jeśli czujemy nadmierne zmęczenie, a także towarzyszą nam ciągłe duszności i kaszel po jakimkolwiek wysiłku, być może cierpimy na niewydolność serca.