Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu?
Styropian od dziesięcioleci jest wykorzystywany w budownictwie. Jego świetne parametry izolacji cieplnej oraz bezpieczeństwa pożarowego stawiają go w czołówce materiałów służących do ocieplania. Styropian może zostać wykorzystany w każdym budynku, ale na co zwracać szczególną uwagę przy odpowiednim doborze tego materiału? Głównym atutem styropianu jest jego fantastyczna izolacja cieplna. Jest to głównie spowodowane tym, że styropian ma porowatą strukturę, a w jego komórkach jest powietrze, co sprawia, że jest to naturalny materiał izolacyjny.
Styropianowi nie są straszne woda i wilgoć, które są największym zagrożeniem dla każdego typu izolacji. Grzyby i bakterie również nie stanowią dla niego zagrożenia, a materiał nie kurczy się, ani nie rozszerza pod wpływem czynników zewnętrznych. Prostota instalacji sprawia, że jest to najczęściej wykorzystywany materiał izolacji cieplnej, a na jego korzyść przemawiają również opinie zadowolonych użytkowników. Najważniejszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przy doborze styropianu w fazie zakupu, jest jego cena.
Styropian w założeniu ma pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Oznacza to, że nie powinniśmy oszczędzać na zakupie, gdyż może zemścić się to na nas w przyszłości. Postawmy na materiał trwały i pewny. Producenci styropianu oznaczają swoje produkty według konkretnego przeznaczenia.
Trzeba więc wybrać produkt, który jest desygnowany naszym potrzebom. Nie można nawet na chwilę zapomnieć, że dobry styropian oznacza dużo mniej kłopotów w dłuższej perspektywie czasu. Jest to niestety kwestia bardzo często pomijana przez konsumentów. Parametry styropianu, na które mamy zwracać szczególną uwagę, to współczynnik przewodzenia ciepła.
Jeśli współczynnik jest niższy, to możemy liczyć na dużo większą izolacyjność ciepła. Kolejne parametry to określona wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych próbki, naprężenie ściskające oraz odkształcenie w określonych warunkach obciążenia ściskającego i temperatury oraz nasiąkliwość wodą, która sprawdzana jest poprzez długoterminowe i całościowe zanurzenie materiału w wodzie. Warto zastanowić się także nad kolorem materiału. Styropian najczęściej jest biały lub szary: ten drugi nadaje się idealnie do ocieplania ścian zewnętrznych, które wymagają cieńszej termoizolacji.
Jest to głównie podyktowane tym, że szary styropian daje nam lepsze właściwości energooszczędne. Popularnym kolorem styropianu jest także pomarańczowy, który posiada specjalistyczny filtr chroniący powierzchnie przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych.