Najczęstsze operacje kardiologiczne

Najczęstsze operacje kardiologiczne

Skuteczna walka z poważnymi chorobami serca wymaga od lekarzy ogromnej wiedzy oraz precyzji. Czasami niezbędne są także operacje kardiochirurgiczne, których zadaniem jest eliminacja przyczyn oraz skutków choroby, z którą w danym momencie zmaga się pacjent. Kardiologia zajmuje się z definicji przede wszystkim sercem człowieka, jednakże siłą rzeczy zahacza również o tętnice oraz żyły, które są bardzo istotnymi elementami układu sercowo-naczyniowego i bywa często tak, że wiele problemów zaczyna się właśnie od nich.

Głównym orężem w tej walce jest kardiologia inwazyjna, która obejmuje różnego rodzaju operacje kardiochirurgiczne, zabiegi, a także badania diagnostyczne. Wszystkie one są związane z konkretną ingerencją w organizm pacjenta, z czym może wiązać się ryzyko, o którym pacjent jest każdorazowo uprzedzany. W pewnych sytuacjach nawet bardzo standardowe i rutynowe działanie może przynieść negatywne konsekwencje, ale dotyczy to każdej bez wyjątku gałęzi medycyny.

Specjaliści mają to na uwadze, dlatego dokładają starań, aby komplikacje stanowiły absolutną rzadkość. Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez medyków w tym kontekście są cewniki naczyniowe, które pozwalają między innymi na skuteczne operacje kardiochirurgiczne w obrębie mięśnia sercowego pacjenta. Poza tym nierzadko stosowane są również bardziej zaawansowane działania, polegające chociażby na wszczepieniu bajpasów czy sztucznych zastawek serca.

Najczęściej są to zabiegi o statusie ratujących życie lub wydłużających je.